dobrybiwak Zgłoś miejsce

Jaki śpiwór na biwak: temperatura komfortu, puch czy syntetyk i ceny

Śpiwór dobiera się do najniższej temperatury nocy, jakiej się spodziewasz – według temperatury komfortu, jeśli marzniesz łatwo, albo limitu, jeśli śpisz ciepło. Na polskie lato wystarczy śpiwór z komfortem ok. 10°C, na maj i wrzesień – ok. 5°C lub niżej. Syntetyczny śpiwór z komfortem 5°C kosztuje ok. 300–330 zł.

Autor: Kamil P. · Śpiwory · 10 min czytania · aktualizacja 24 października 2026
Mężczyzna w wejściu namiotu zwija pomarańczowy śpiwór
Fot. Chaewool Kim · Unsplash License

Trzy temperatury na metce

Śpiwory sprzedawane w Europie opisuje się według normy ISO 23537-1 (wcześniej EN 13537). Producent podaje trzy wartości, zmierzone na manekinie w laboratorium:

TemperaturaCo oznacza
Komfortstandardowa kobieta śpi wygodnie w swobodnej pozycji
Limit (dolna granica komfortu)standardowy mężczyzna śpi 8 godzin zwinięty w kłębek i nie budzi się z zimna
Ekstremumgranica ryzyka wychłodzenia – to temperatura przetrwania, nie snu

Jak z tego korzystać: jeśli łatwo marzniesz, kieruj się temperaturą komfortu. Jeśli śpisz ciepło – limitem. Temperatury ekstremalnej nie bierz pod uwagę przy wyborze.

Obecne wydanie normy to ISO 23537-1:2022. Obejmuje śpiwory dla dorosłych do sportu i rekreacji o temperaturze limitu od −20°C wzwyż. Nie dotyczy śpiworów wojskowych, wyprawowych na skrajny klimat ani śpiworów dla dzieci i niemowląt.

Decathlon, który bada swoje śpiwory w niezależnym laboratorium AITEX, opisuje „standardowych” ludzi z normy dokładnie. Temperatura komfortu odnosi się do kobiety w wieku 25 lat, ważącej 60 kg, o wzroście 1,60 m. Limit – do mężczyzny w wieku 25 lat, 70 kg i 1,73 m, śpiącego skulonego. Ekstremum to temperatura, w której człowiek przeżyje 6 godzin z ryzykiem hipotermii. Sklep 8a.pl przypomina przy tym, że na odczucie zimna wpływają też zmęczenie, wiek, izolacja od podłoża i indywidualne predyspozycje – jeśli odbiegasz od „standardowej” osoby, wybierz cieplejszy śpiwór.

Pułapka w sklepie. Na opakowaniu często największą czcionką stoi najniższa liczba – a to bywa ekstremum. Śpiwór „do -10°C” może mieć komfort około 0°C. Szukaj w opisie wszystkich trzech wartości.

Jak czytać etykietę

Temperatury zwykle stoją w jednej linii, od najwyższej do najniższej. Zapis „4°C / −2°C / −17°C” przy puchowym Hannah Loft 400 oznacza kolejno komfort, limit i ekstremum. Część sklepów podaje też czwartą wartość – górną granicę komfortu (T max), czyli najwyższą temperaturę, w której standardowy mężczyzna prześpi noc bez nadmiernego zakłócania snu. Ta liczba przydaje się latem, gdy zbyt ciepły śpiwór trzeba rozpinać.

Nazwa modelu nie zawsze mówi, o którą temperaturę chodzi. W Decathlonie liczba w nazwie to komfort: Simond MT500 5°C ma komfort 5°C i limit 0°C, a kempingowy Comfort 10° – komfort 10°C i limit 6°C. Nie każdy sklep stosuje tę zasadę, więc zawsze szukaj rozpisanych wartości.

Drugi ważny szczegół z normy: pomiar robi się na macie o oporze cieplnym R = 4,8. Decathlon zaznacza, że na słabiej izolującej macie śpiwór grzeje gorzej – na cienkiej karimacie realny komfort będzie więc niższy, niż wynika z etykiety. Jak dobrać izolację od ziemi, opisujemy w tekście karimata czy materac.

Jaki śpiwór na jaki biwak

KiedyTemperatura nocy (orientacyjnie)Szukaj śpiwora z komfortem
Lipiec, sierpień10–15°Cok. 10–15°C
Maj, czerwiec, wrzesień3–10°Cok. 5°C lub niżej
Kwiecień, październikokoło 0°C0°C lub niżej

Nad jeziorem i w dolinach rzek noc bywa chłodniejsza niż w prognozie dla najbliższego miasta – w bezwietrzną pogodę zimne powietrze spływa w dół. Lepiej wziąć cieplejszy śpiwór i rozpiąć go, niż marznąć w zbyt cienkim.

Jak wyglądają noce w konkretnych regionach, pokazują normy klimatyczne IMGW-PIB z lat 1991–2020. Tabela podaje średnią temperaturę minimalną, czyli przeciętną najniższą temperaturę doby w danym miesiącu.

Stacja IMGWMajLipiecWrzesieńPaździernik
Hel7,6°C14,8°C11,9°C7,6°C
Łeba6,9°C13,5°C10,2°C6,2°C
Mikołajki8,2°C14,4°C10,0°C5,4°C
Suwałki6,7°C12,7°C8,0°C3,7°C
Warszawa8,8°C14,5°C9,5°C5,0°C
Kraków8,5°C13,8°C9,2°C4,7°C
Jelenia Góra6,1°C11,4°C7,2°C3,4°C
Zakopane5,7°C10,8°C6,5°C2,3°C
Kasprowy Wierch0,6°C6,0°C2,2°C−1,3°C

To średnie, a pojedyncze noce bywają wyraźnie zimniejsze. Dobrze to widać w liczbie dni z przymrozkiem (temperatura minimalna poniżej 0°C). W październiku jest ich średnio 9 w Zakopanem, 6,9 w Jeleniej Górze, 6,5 w Suwałkach i 4,4 w Warszawie, a na Helu – 0,1. W kwietniu Zakopane notuje 10,9 takich dni, Suwałki 9,7. W maju przymrozki zdarzają się już rzadko (1,5 dnia w Zakopanem i Suwałkach, 0,4 w Warszawie), a w lipcu i sierpniu żadna z wymienionych stacji poza Kasprowym Wierchem (1,3 dnia) nie ma ich w normie.

Wniosek dla wyboru: wybrzeże ma najłagodniejsze noce jesienią, Suwalszczyzna i Podhale – najzimniejsze. Śpiwór z komfortem 5°C wystarczy na nizinach od maja do września, w październiku na Podhalu i na północnym wschodzie potrzebny jest komfort 0°C lub niżej. Więcej o nocowaniu w chłodne miesiące w tekstach biwak jesienią i biwak zimą.

Puch czy syntetyk

  • Syntetyczny – tańszy, grzeje też lekko wilgotny, łatwiej go wyprać. Jest cięższy i zajmuje więcej miejsca. Na kemping i krótkie biwaki w Polsce to rozsądny wybór.
  • Puchowy – przy tej samej temperaturze lżejszy i mniejszy po spakowaniu. Mokry traci izolację, więc trzeba go chronić przed wilgocią. Kosztuje zwykle wyraźnie więcej.

Różnicę dobrze pokazują dwa śpiwory z tego samego sklepu i o tych samych temperaturach (komfort 0°C, limit −5°C). Syntetyczny Simond MT500 0°C w rozmiarze L waży 1450 g i po spakowaniu zajmuje 12,9 l. Puchowy Simond MT900 0°C w tym samym rozmiarze waży 930 g (sam śpiwór 875 g, w środku 495 g puchu) i zajmuje 11 l. Puch oszczędza ponad pół kilograma, ale kosztuje 799,99 zł zamiast 329,99 zł.

Przy puchu sklepy podają też jego sprężystość w jednostkach cuin – na przykład Hannah Loft 400 ma puch gęsi 750 cuin. Ten parametr pozwala porównywać puchowe śpiwory między sobą, ale o tym, jak grzeje cały śpiwór, i tak mówią temperatury z normy. Oba śpiwory Simond mają zewnętrzną tkaninę z powłoką hydrofobową, która opóźnia wsiąkanie wody – to ważne w namiocie, gdzie śpiwór dotyka zawilgoconej ściany.

Kształt

  • Mumia – zwęża się ku stopom i ma kaptur. Mniej powietrza do ogrzania, więc przy tej samej wadze jest cieplej.
  • Kołdra (koperta) – wygodniejsza, da się ją rozpiąć jak kołdrę, ale grzeje słabiej. Dobra na letni kemping.

Śpiwór musi pasować do wzrostu – za krótki ściska i słabiej grzeje, za długi to więcej powietrza do ogrzania. Producenci podają zakres wzrostu dla każdego rozmiaru.

Przykłady z oferty: kempingowy Quechua Comfort 10° ma kształt koperty o wymiarach 190 × 80 cm, suwak na całej długości i można go połączyć z drugim identycznym śpiworem w jeden dwuosobowy. Simond MT500 i MT900 to mumie z suwakiem na 3/4 długości i regulowanym kapturem, sprzedawane w rozmiarach od M do XL (MT900 także w S). Krótszy suwak to mniej miejsc, którymi ucieka ciepło, ale trudniej się w takim śpiworze przewietrzyć w ciepłą noc.

Ceny i parametry (październik 2026)

Zestawiliśmy pięć śpiworów od kempingowego po lekki puchowy. Dane pochodzą z kart produktów, ceny z 24 października 2026.

Model (sklep)Wypełnienie, kształtKomfort / limitWagaPaczkaCena
Quechua Comfort 10° (Decathlon)syntetyk, koperta10°C / 6°C1600 g10,5 l119,99 zł
Simond MT500 5°C, rozm. L (Decathlon)watolina, mumia5°C / 0°C1050 g9,5 l279,99 zł (regularnie 329,99 zł)
Simond MT500 0°C, rozm. L (Decathlon)watolina, mumia0°C / −5°C1450 g12,9 l329,99 zł (regularnie 379,99 zł)
Simond MT900 0°C, rozm. L (Decathlon)puch, mumia0°C / −5°C930 g11 l799,99 zł
Hannah Loft 400, 185 cm (8a.pl)puch gęsi 750 cuin, mumia4°C / −2°Cok. 830 gok. 20 × 16 cm1111,49 zł

Obniżki obu modeli MT500 w Decathlonie obowiązują do 2 listopada 2026. Najtańszy w zestawieniu śpiwór kempingowy jest też najcięższy – 1600 g przy komforcie 10°C, więc nadaje się na wyjazd samochodem, a nie z plecakiem. Za ok. 300 zł dostajesz syntetyczną mumię lżejszą o ponad pół kilograma i cieplejszą o 5 stopni. Puch zaczyna się od ok. 800 zł.

Kupić czy wypożyczyć

Śpiwór też można wypożyczyć. W serwisie Decathlon Rent kempingowy Quechua Comfort 10° kosztuje 15 zł za dzień (wypożyczalnia MYCITYRENT w Warszawie), a syntetyczny śpiwór 3-sezonowy – 40 zł za dzień (Actiff w Krakowie). Przy cenie zakupu Comfort 10° wynoszącej 119,99 zł wypożyczenie przestaje się opłacać po ośmiu dniach.

Śpiwór to sprzęt osobisty i wiele osób woli własny, choćby najprostszy. Rozsądny kompromis to kupić tani syntetyk na lato, a cieplejszy model pożyczyć na pojedynczy jesienny wyjazd. Dla porównania: doba na kempingu dla jednej osoby z małym namiotem to typowo 25 zł za osobę i 20 zł za namiot, więc wypożyczony śpiwór za 15 zł podnosi koszt noclegu o jedną trzecią. Pełne rozbicie opłat opisujemy w tekście ile kosztuje kemping.

Jak nie zmarznąć w nocy

  1. Izolacja od ziemi jest równie ważna jak śpiwór. Nawet najcieplejszy śpiwór nie pomoże na cienkiej karimacie – więcej w tekście karimata czy materac.
  2. Śpij w suchych ubraniach – w czapce i suchych skarpetkach. Ubrania noszone cały dzień są wilgotne od potu.
  3. Zjedz coś ciepłego przed snem i nie kładź się, gdy już jest ci zimno – organizm musi mieć z czego ogrzać śpiwór.
  4. Wkładka do śpiwora podnosi temperaturę o kilka stopni i chroni śpiwór przed brudem.

Na nocleg poza kempingiem, na przykład na jednym z 1237 obszarów programu „Zanocuj w lesie”, nie masz pod ręką ogrzewanego budynku ani suszarni. Tam zapas kilku stopni w śpiworze jest ważniejszy niż na kempingu, gdzie w zimną noc zostaje jeszcze samochód zaparkowany obok namiotu.

Pranie, suszenie i przechowywanie

Zasady z instrukcji Decathlonu dla śpiworów MT500 i MT900 są podobne: pranie w pralce maksymalnie w 30°C, bez wybielania, bez czyszczenia chemicznego i prasowania. Suszarka bębnowa jest dozwolona w niskiej temperaturze – powietrze wylatujące z bębna nie może przekraczać 60°C.

Przy puchowym MT900 producent dokłada szczegóły: przed praniem zamknąć zamki, wybrać program delikatny, prać na zimno, łagodnym detergentem albo płynem do puchu, z dwiema czystymi piłkami tenisowymi. Piłki rozbijają grudki puchu w czasie prania i suszenia. Syntetyczne MT500 pierze się na programie standardowym.

Decathlon zaleca przechowywanie śpiwora „luzem” w dołączonym pokrowcu, żeby zachował właściwości użytkowe i termiczne. Worek kompresyjny służy tylko do transportu. Po wyjeździe rozwieś śpiwór na kilka godzin, nawet jeśli nie zmókł – w nocy wchłania wilgoć z oddechu i potu.

Typowe błędy

Pierwszy błąd to wybór po największej liczbie na opakowaniu, która często jest ekstremum. Drugi – zakup śpiwora „na zapas”, dużo za ciepłego na lato. Śpiwór z komfortem 0°C jest projektowany na noce o ponad 14 stopni chłodniejsze niż przeciętna lipcowa noc w Warszawie (14,5°C), a mumii z suwakiem na 3/4 długości nie rozłożysz jak kołdry.

Trzeci błąd dotyczy dzieci. Norma ISO 23537-1 nie obejmuje śpiworów dziecięcych, a dziecko w dużym śpiworze dla dorosłych ma wokół siebie dużo powietrza do ogrzania. Lepiej wybrać model dziecięcy – Decathlon ma na przykład Quechua MH100 10°C dla dzieci.

Czwarty błąd to trzymanie śpiwora miesiącami w worku kompresyjnym i spanie bez maty o dobrej izolacji. Oba skracają realny zakres temperatur, nawet przy dobrym śpiworze.

Najczęstsze pytania

Jak przechowywać śpiwór?

Luźno – w dużym worku albo powieszony w szafie. Trzymany długo ściśnięty w worku kompresyjnym traci sprężystość wypełnienia i gorzej grzeje.

Czy można prać śpiwór w pralce?

Większość syntetycznych – tak, na delikatnym programie, zgodnie z metką. Puchowe pierze się rzadko, specjalnym środkiem do puchu, i długo suszy z piłeczkami, żeby puch się nie zbił.

Czy do lasu w lipcu wystarczy koc?

Rzadko. Nawet latem noce w lesie i nad wodą potrafią spaść do kilku stopni. Na letni kemping wystarczy lekki śpiwór z komfortem ok. 10–15°C.

Czy śpiwór z komfortem 0°C wystarczy w październiku?

W Warszawie, Krakowie, na Mazurach i nad morzem zwykle tak – średnia temperatura minimalna października wynosi tam od 4,7°C (Kraków) do 7,6°C (Hel). W Zakopanem średnia to 2,3°C, a nocy z mrozem jest średnio 9 w miesiącu, więc 0°C to tam dolna granica. Kto marznie łatwo, powinien szukać komfortu poniżej zera. W październiku działa już mniej obiektów – w naszej bazie 70 to kempingi całoroczne.

Ile kosztuje dobry śpiwór na kemping?

Letni śpiwór kempingowy z komfortem 10°C to ok. 120 zł. Syntetyczna mumia z komfortem 5°C kosztowała w październiku 2026 279,99–329,99 zł, z komfortem 0°C – 329,99–379,99 zł. Puchowy śpiwór o tych samych parametrach to ok. 800 zł.

Czy dziecko może spać w śpiworze dla dorosłych?

Może, ale będzie mu chłodniej – śpiwór jest za długi i za szeroki, a norma ISO 23537-1 nie obejmuje śpiworów dziecięcych. Na wyjazdy rodzinne lepiej kupić model dziecięcy i sprawdzić, do jakiego wzrostu jest przeznaczony.

Źródła: norma ISO 23537-1:2022 (zakres według katalogu EVS), opis temperatur i instrukcje pielęgnacji według kart produktów Decathlon, karty produktów Decathlon (decathlon.pl) i 8a.pl, cennik Decathlon Rent (rent.decathlon.pl), normy klimatyczne 1991–2020 IMGW-PIB (klimat.imgw.pl) – stan na 24 października 2026.